GERİ DÖN

Ders Öğretim Planı


Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS
BLB101 BİLGİSAYAR BİLİMİ Ders 1 1 0

Lisans


Türkçe


Öğrencilerin, bilgisayarın temel donanım birimlerini ve işletim sistemlerini tanımalarını, internet kullanımı hakkında bilgi sahibi olmalarını ve ofis programlarını kullanarak bilgisayarda belge, elektronik tablo ve sunum hazırlamalarını sağlamaktır.


Arş. Gör. Dr. Şükrü Sezgi ÖZKAN


1 Bilgi teknolojisinin temel kavramlarını tanımlar.
2 Temel seviyede bilgisayar donanımlarını tanır.
3 En az bir işletim sistemini kullanır.
4 Word kelime işlemci programını kullanır.
5 Excel elektronik tablolama programını kullanır.
6 Power point sunum programını kullanır.
7 İnternet’i kullanır.

Birinci Öğretim


YOK


YOK


Kişisel bilgisayarların genel özellikleri, donanım, yazılım, işletim sistemleri ve MS Windows işletim sisteminin temel kavramları, MS Word, Excel ve Powerpoint kullanımı.


Hafta Konular (Teorik) Uygulama Öğretim Yöntem ve Teknikleri Ön Hazırlık
1 Kişisel bilgisayarların tanıtımı, donanım ve yazılım kavramları, bunların bileşenleri, işletim sistemleri, dosyalar ve özellikleri, Windows 10 işletim sisteminin tanıtımı, masaüstü ve bileşenleri, başlat menüsü, görev çubuğu, pencerelerle çalışma, programları kullanma, dosya ve klasörlerle çalışma. Rehberli uygulama.
2 Bilgisayarı özelleştirme, denetim masası, ağ bağlantıları, donatılar Rehberli uygulama
3 MS Word: Tanıtımı, görünüm ve özelleştirilmesi, yeni dosya oluşturma, kaydetme, farklı kaydetme, dosya açma, belgenin sayfa yapısını değiştirme, belgede gezinme, metin kopyalama/kesme, yapıştırma, geri al, yinele, temel daktilo kuralları ve MS Word’de uygulanması, yardım alma. Rehberli uygulama.
4 MS Word: Metinin biçim özelliklerinin (yazı tipi, paragraf vb) değiştirilmesi, Madde işaretleri ve numaralandırma, stiller ve biçimlendirme, bul ve değiştir. Rehberli uygulama.
5 MS Word: Sayfa, bölüm sonu ekleme, sayfa numarası, resim, sembol, dipnot ve sonnot, metin kutusu, çizim, grafik, alt bilgi ve üst bilgi ekleme. Rehberli uygulama.
6 MS Word: Eşitlik editörü, dil değiştirme, yazım denetimi, değişiklikleri izle.
7 MS Word: Tablolarla çalışma (ekleme, dönüştürme, biçim özelliklerini değiştirme vb.), baskı önizleme ve yazıcı çıktısı alma. Rehberli uygulama.
8 ARASINAV
9 MS Excel: Tanıtımı, görünüm ve özelleştirilmesi, yeni hesap tablosu oluşturma, kaydetme, farklı kaydetme, sayfa özellikleri, hücre, satır ve sütunlarla çalışma, veri girişi, düzeltme, taşıma, kopyalama, özel yapıştırma, çalışma sayfası ekleme, taşıma, kopyalama, isim değiştirme, yardım alma, baskı önizleme ve yazıcı çıktısı alma. Rehberli uygulama
10 MS Excel: Biçim özellikleri (yazı tipi, renk, kenarlıklar vb.) ve değiştirilmesi, hücrelerin içeriklerine göre biçimlendirilmesi (sayı, metin, tarih vb.), otomatik biçimlendirme, koşullu biçimlendirme. Rehberli uygulama
11 MS Excel: MS Excel’de formüllerle çalışma, aritmetik işlem öncelikleri, formül oluşturma. Rehberli uygulama
12 MS Excel: Fonksiyonların eklenmesi ve kullanımı, fonksiyonlarla ilgili yardım alma, verilerin sıralanması, filtreleme. Rehberli uygulama
13 MS Excel: Grafik çizme, grafik türleri ve kullanım alanları, grafik özelliklerini değiştirme. Rehberli uygulama
14 MS Powerpoint: Tanıtımı, görünüm ve özelleştirilmesi, yeni sunu oluşturma, kaydetme, slayt ekleme, silme, taşıma kopyalama, biçim özelliklerini değiştirme, baskı önizleme ve yazıcı çıktısı alma. Rehberli uygulama
15 MS Powerpoint: Asıl slayt kullanarak tasarım şablonu yaratma, mevcut tasarım şablonlarını değiştirme. Internet: Internet arama motorları kullanımı, detaylı aramalar yapabilme. Rehberli uygulama.
16 DÖNEM SONU SINAVI

Web: Microsoft Office Destek https://support.microsoft.com/tr-tr Özen, Üstün. 2019. Temel Bilgi Teknolojileri I. Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi. ISBN: 978-975-442-654-0 Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayını ERZURUM. Özen, Üstün. 2019. Temel Bilgi Teknolojileri II. Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi. ISBN: 978-975-442-654-0 Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayını ERZURUM.Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri Adet Değer
Ara Sınav 1 60
Quiz 2 40
Toplam 100
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri Adet Değer
Final Sınavı 1 100
Toplam 100
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri 40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri 60

YOK


Etkinlikler Sayısı Süresi (saat) Toplam İş Yükü (saat)
Toplam İş Yükü (saat) 0

PÇ 1 PÇ 2 PÇ 3 PÇ 4 PÇ 5 PÇ 6 PÇ 7 PÇ 8 PÇ 9 PÇ 10 PÇ 11 PÇ 12 PÇ 13
ÖÇ 1 5 5 5 4 4 5 2 1 5
ÖÇ 2 3 5 4 4 5 4
ÖÇ 3 5 5 5 3 4 4 5 4
ÖÇ 4 5 4 5 5 5 4
ÖÇ 5 5 5 4 3 4 4 4
ÖÇ 6 4 4 4 5 3 4 4
ÖÇ 7 5 5 5 5 4 5 4 5
* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek