GERİ DÖN

Ders Öğretim Planı


Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS
2603002092020 BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÜRETİM-I Ders 2 3 4,00

Önlisans


Türkçe


Bu derste; CAM programlarını kullanarak iki boyutlu, üç boyutlu çizimler üzerinden CNC Torna tezgahları için takım yolları oluşturabilme yeterliklerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.


Öğr. Gör. Hülya YILMAZ


1 CNC Torna tezgahları için CAM yazılımları ile takım yolları ve program kodları oluşturabilmek.

Birinci Öğretim


Yok


Yok


2 Boyutlu çizilmiş parçayı, SolidCAM Programı kullanarak, üretime hazırlamak. Takım yolları oluşturmak ve kesicileri seçmek. Kaba tornalama, hassas tornalama, finiş tornalama, delik tornalama, diş tornalama yapma ve simülasyonunu yapma. G kodlarını çıkartma ve Tezgaha aktarma.


Hafta Konular (Teorik) Uygulama Öğretim Yöntem ve Teknikleri Ön Hazırlık
1 Çalışma ekranı ve çizim ayarlarını yapma Çizim komutları ve çizim yapma Çizimleri, hazır modelleri düzenleme Kütük oluşturma (kaba parça şeklini belirleme) Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
2 3B Çizim komutları ve 3B çizim yapma Çizimleri, hazır modelleri düzenleme 3B Kütük oluşturma seçenekleri (kaba parça şeklini belirleme) Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
3 Referans noktası belirleme Katı model parça üzerinde unsur tanımlama Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
4 İki boyutlu işlenecek parçayı işleme kısmına aktarma, takım yolunu belirme, kullanılacak kesici uç ve uç tutucu seçme, kesici uç ve takım tutucu oluşturma Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
5 Kullanılacak işlemi seçme, alın tornalama işlemi, kaba tornalama işlemi, hassas (finish) tornalama işlemi Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
6 Kaba kanal tornalama işlemi, Hassas kanal tornalama işlemi Delik delme işlemi, Delik tornalama işlemi, Diş çekme işlemi Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
7 Takım yollarının simülasyonu yapma Üç boyutlu işlenecek parçayı işleme kısmına aktarma, Unsur tanımlama Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
8 Ara Sınav
9 Takım yolunu belirme Kullanılacak kesici uç ve uç tutucu seçme, kesici uç ve takım tutucu oluşturma Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
10 Kullanılacak işlemi seçme Alın tornalama işlemi Kaba tornalama işlemi Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
11 Hassas (finiş) tornalama işlemi Kaba kanal tornalama işlemi Hassas kanal tornalama işlemi Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
12 Delik delme işlemi Delik tornalama işlemi Diş çekme işlemi Takım yollarının simülasyonu yapma Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
13 NC kodlarını türetmek için tezgah kod türetici (postprocessor) seçme NC kodlarını türetmek Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
14 CNC torna tezgahına veri aktarma yöntemleri CNC torna tezgahından veri aktarma yöntemleri Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
15 CNC torna tezgahı parça işlemek için hazırlama Oluşturulan takım yolu ile CNC tornada parça işleme Bilgisayarda rehber eşliğinde uygulama.
16 Final Sınavı

1- Solidworks & Solidcam 2018 - Ali Naci Bıçakcı 2-SolidWorks – SolidCam 2016 -İbrahim Zeki Şen, Halil Acar, Süleyman Gezer 3- Gülesin, M / MasterCAM ile tasarım ve üretim / Asil Yayınevi 2004 4- Çeşitli ders notları Bu derste öğrencilerin Bilgisayarının olması gerekmektedir.Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri Adet Değer
Ara Sınav 1 100
Toplam 100
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri Adet Değer
Final Sınavı 1 100
Toplam 100
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri 40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri 60

Yok


Etkinlikler Sayısı Süresi (saat) Toplam İş Yükü (saat)
Ara Sınav 1 2 2
Final Sınavı 1 2 2
Derse Katılım 14 1 14
Uygulama/Pratik 14 1 14
Takım/Grup Çalışması 4 2 8
Bireysel Çalışma 14 3 42
Ara Sınav İçin Bireysel Çalışma 1 15 15
Final Sınavı içiin Bireysel Çalışma 1 15 15
Toplam İş Yükü (saat) 112

PÇ 1 PÇ 2 PÇ 3 PÇ 4 PÇ 5 PÇ 6 PÇ 7 PÇ 8 PÇ 9 PÇ 10 PÇ 11 PÇ 12 PÇ 13
ÖÇ 1 2 5 2 2 2
* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek