GERİ DÖN

Ders Öğretim Planı


Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS
ANT122 TEMEL CİMNASTİK Ders 1 2 5,00

Lisans


Türkçe


Bu dersin amacı öğrencilere; temel jimnastiği kavratmak, jimnastiğe özgü ısınma şekillerini, jimnastiğe yeni başlayan sporculara yönelik çalışmaları ve eğitsel oyunları kazandırmak ve öğretmektir.


Öğr. Gör. Mehmet İnce


1 Jimnastik branşına özgü temel kavramları öğrenir.
2 Düzen alıştırmalarının önemini ve komutlarını öğrenir.
3 Cimnastikte temel duruşları öğrenir.
4 Alette cimnastik çalışmalarını öğrenir.

Birinci Öğretim


Yok


Yok


Jimnastik branşına özgü terimlerin tanımı, tarihsel gelişim süreci, Jimnastik aletlerinin tanıtımı, temel duruş, yürüyüş ve esneklik egzersizleri.


Hafta Konular (Teorik) Uygulama Öğretim Yöntem ve Teknikleri Ön Hazırlık
1 Tanışma, ders içeriği hakkında bilgi verme, jimnastik branşına özgü temel kavramlar. Tanışma, ders içeriği hakkında bilgi verme, jimnastik branşına özgü temel kavramlar.
2 Düzen alıştırmalarının önemi ve komutların öğrenimi. Düzen alıştırmalarının önemi ve komutların öğrenimi.
3 Cimnastikte temel duruşların öğretimi. Cimnastikte temel duruşların öğretimi.
4 Genel ısınma egzersizleri; Koşu formu ile, çevirme, esnetme, germe (streching) hareketleri ile, çalışmaya hazırlık. Genel ısınma egzersizleri; Koşu formu ile, çevirme, esnetme, germe (streching) hareketleri ile, çalışmaya hazırlık.
5 Alette cimnastik çalışmaları.(kasa, bank, denge, paralel bar, asimetrik bar, beygir, kulplu beygir, merdiven, halat) Alette cimnastik çalışmaları.(kasa, bank, denge, paralel bar, asimetrik bar, beygir, kulplu beygir, merdiven, halat)
6 Alette cimnastik çalışmaları.(kasa, bank, denge, paralel bar, asimetrik bar, beygir, kulplu beygir, merdiven, halat) Alette cimnastik çalışmaları.(kasa, bank, denge, paralel bar, asimetrik bar, beygir, kulplu beygir, merdiven, halat)
7 Vize Vize
8 Vize Vize
9 Aletle cimnastik çalışmaları.(ip, top, lobut, kurdela, sağlık topu, çember, cimnastik sopası) Aletle cimnastik çalışmaları.(ip, top, lobut, kurdela, sağlık topu, çember, cimnastik sopası)
10 Aletle cimnastik çalışmaları.(ip, top, lobut, kurdela, sağlık topu, çember, cimnastik sopası)
11 Cimnastikte yer hareketlerinin öğrenimi.(denge duruşları, öne ve geri takla, erişme, çember, amut, kartvil, kipe, öne elli aşma, bara ve asimetrik bara çıkış, barda ve asimetrik barda karın dönüşü.) Cimnastikte yer hareketlerinin öğrenimi.(denge duruşları, öne ve geri takla, erişme, çember, amut, kartvil, kipe, öne elli aşma, bara ve asimetrik bara çıkış, barda ve asimetrik barda karın dönüşü.)
12 Cimnastikte yer hareketlerinin öğrenimi.(denge duruşları, öne ve geri takla, erişme, çember, amut, kartvil, kipe, öne elli aşma, bara ve asimetrik bara çıkış, barda ve asimetrik barda karın dönüşü.) Cimnastikte yer hareketlerinin öğrenimi.(denge duruşları, öne ve geri takla, erişme, çember, amut, kartvil, kipe, öne elli aşma, bara ve asimetrik bara çıkış, barda ve asimetrik barda karın dönüşü.)
13 Cimnastikte duruş ve oturuşlar ve eşli hareketlerin (gösteri cimnastiği) öğrenimi. Cimnastikte duruş ve oturuşlar ve eşli hareketlerin (gösteri cimnastiği) öğrenimi.
14 Cimnastikte duruş ve oturuşlar ve eşli hareketlerin (gösteri cimnastiği) öğrenimi. Cimnastikte duruş ve oturuşlar ve eşli hareketlerin (gösteri cimnastiği) öğrenimi.Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri Adet Değer
Ara Sınav 1 100
Toplam 100
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri Adet Değer
Final Sınavı 1 100
Toplam 100
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri 40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri 60

Yok


Etkinlikler Sayısı Süresi (saat) Toplam İş Yükü (saat)
Ara Sınav 1 1 1
Final Sınavı 1 1 1
Derse Katılım 14 2 28
Bireysel Çalışma 14 2 28
Ara Sınav İçin Bireysel Çalışma 1 30 30
Final Sınavı içiin Bireysel Çalışma 1 30 30
Ev Ödevi 14 2 28
Toplam İş Yükü (saat) 146

PÇ 1 PÇ 2 PÇ 3 PÇ 4 PÇ 5 PÇ 6 PÇ 7 PÇ 8 PÇ 9 PÇ 10 PÇ 11
ÖÇ 1 5 5 2 4 3 1 1 1 2 1 1
ÖÇ 2 5 5 2 4 3 1 1 1 2 1 1
ÖÇ 3 5 5 2 4 3 1 1 1 2 1 1
ÖÇ 4 5 5 2 4 3 1 1 1 2 1 1
* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek