GERİ DÖN

Ders Öğretim Planı


Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS
9103015682019 Siber Güvenlik Bilimi Seçmeli Ders Grubu 1 2 8,00

Yüksek LisansBu dersin amacı, öğrencilerin, siber güvenliğin temel kavramlarını öğrenebilmesini, güvenliğe yönelik tehditleri ve bu tehditlere yönelik alarak alınacak tedbirleri öğrenebilmesini, güvenli ağ yönetimine yönelik kavramları öğrenebilmesini, güvenlik zayıflıklarını öğrenebilmesini, siber güvenliğin sağlanmasında log yönetimini ve analizini öğrenebilmesini, siber güvenlik kapsamında güvenlik ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanılabilecek güvenlik araçlarını öğrenebilmesini, siber güvenlikte risk yönetiminin önemini öğrenebilmesini, siber güvenlik ile ilgili ulusal ve uluslararası kanunları ve yönetmelikleri öğrenebilmesini, organizasyonlarda güvenliğin sağlanması için gereken unsurları öğrenebilmesini, veri merkezlerinde, bulut sistemlerinde, sağlık bilgi sistemlerinde ve Endüstri 4.0’da güvenlik gereksinimlerini ve güvenliğin önemini öğrenebilmesini, güvenliğin sağlanmasında son kullanıcıların dikkat etmesi gereken unsurları ve alması gereken önlemleri öğrenebilmesini sağlamaktır.


Doç. Dr. Özgü CAN


1 Siber güvenliğin temel kavramlarını açıklayabilme.
2 Siber güvenliğe yönelik tehditleri listeleyebilme.
3 Siber güvenliğin sağlanması için gereken tedbirleri belirleyebilme.
4 Ağ yönetiminde güvenliği sağlayabilme.
5 Güvenlik zayıflıklarını anlayabilme.
6 Güvenliği sağlamaya yönelik log analizi yapabilme.
7 Güvenliği ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanılabilecek güvenlik araçlarını belirleyebilme.
8 Siber güvenlikte risk yönetiminin önemini anlayabilme ve uygulayabilme.
9 Siber güvenliğe yönelik ulusal ve uluslararası kanunları açıklayabilme.
10 Organizasyonlarda güvenliğin sağlanması için gereken ihtiyaçları belirleyebilme ve çözüm önerileri tanımlayabilme.
11 Veri merkezlerinde ve bulut sistemlerinde güvenliğin sağlanması için gereken ihtiyaçları belirleyebilme ve çözüm önerileri tanımlayabilme.
12 Sağlık bilgi sistemlerinde güvenliğin sağlanması için gereken ihtiyaçları belirleyebilme ve çözüm önerileri tanımlayabilme.
13 Endüstri 4.0 kapsamında güvenliğin sağlanması için gereken ihtiyaçları belirleyebilme ve çözüm önerileri tanımlayabilme.
14 Siber güvenliğin sağlanmasında son kullanıcıların önemini anlama ve son kullanıcıların dikkat etmesi gereken kavramları açıklayabilme.

Birinci Öğretim


Yok


Yok


Siber Güvenlik Terminolojisi Siber Güvenliğe Yönelik Tehditler Siber Güvenlik Tedbirleri Güvenli Ağ Yönetimi Güvenlik Zayıflıkları Güvenlik Araçları Risk Yönetimi Siber Güvenlik ve Kanunlar Organizasyonlar için Siber Güvenlik Bulut Sistemleri için Siber Güvenlik Sağlık Bilgi Sistemler için Siber Güvenlik Endüstri 4.0 için Siber Güvenlik Son Kullanıcılar için Siber Güvenlik


Hafta Konular (Teorik) Öğretim Yöntem ve Teknikleri Ön Hazırlık

1. Cybersecurity_ Managing Systems, Conducting Testing, and Investigating Intrusions, Thomas J. Mowbray, Wiley 2. Cyberspace and Cybersecurity, George Kostopoulos, CRC Press 3. Cybersecurity Essentials, Charles J . Brooks, Christopher Grow, Philip Craig, Donald Short, WileyYarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri Adet Değer
Ara Sınav 1 100
Toplam 100
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri Adet Değer
Final Sınavı 1 100
Toplam 100
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri 40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri 60

Yok


Etkinlikler Sayısı Süresi (saat) Toplam İş Yükü (saat)
Toplam İş Yükü (saat) 0

PÇ 1 PÇ 2 PÇ 3 PÇ 4 PÇ 5 PÇ 6 PÇ 7
ÖÇ 1
ÖÇ 2
ÖÇ 3
ÖÇ 4
ÖÇ 5
ÖÇ 6
ÖÇ 7
ÖÇ 8
ÖÇ 9
ÖÇ 10
ÖÇ 11
ÖÇ 12
ÖÇ 13
ÖÇ 14
* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek