GERİ DÖN

Ders Öğretim Planı


Dersin Kodu Dersin Adı Dersin Türü Yıl Yarıyıl AKTS
9105035372016 Deri Sanayide Atık Azaltma ve Geri Kazanım Seçmeli Ders Grubu 1 1 8,00

Yüksek Lisans


Türkçe


Bu dersin amacı; öğrencilere, yaş işlemleri bitirilmiş olan derilere kullanım alanlarına ve müşteri taleplerine uygun özellikler kazandırmak, yüzey görünüm özelliklerini ve tutumunu iyileştirmek, kullanım alanlarına uygun haslık ve mukavemet özelliklerini kazandırmak ve geliştirmek, uygun renge boyamak ve dış etkilere karşı dayanım kazandırmak amacıyla yapılan veya yapılması gereken uygulamaları kazandırmaktır. Bu amaçla finisaj işleminde kullanılan kimyasalları, makina ve ekipmanları yapılan uygulamaları tanıtarak deri özellikleri ve müşteri taleplerine göre finisaj opsiyonları hakkında öğrencilerin bilgilendirmek ve uygulamaların tasarımını yapabilmelerini sağlamaktır.


Assoc. Prof. Dr. Bahri Başaran
Yok


Deri Boyaları ve Boyama Teknikleri ile Deri Yardımcı Maddeleri derslerini almaları önerilir.


* Finisajın tanımı ve finisajda deriye kazandırılan özellikler *Deri özellikleri ve finisaja etkisi *Kurutma, deri nemi ve derinin mekanik özellikleri ile renk ve görünümüne etkisi * Finisaj maddeleri ve sınıflandırması * Finisajda kullanılan renklendiriciler, pigmentler ve boyarmaddeler * Binderler ve film oluşumu, örtücülük (opaklık), finisajın görünüm ve haslık özelliklerine etkisi * Finisaj yardımcıları ve finisajın görünüm, tutum ve dayanımına etkisi * Finisaj tatbikat yöntemleri ve finisaj kalitesi * Finisajda uygulamaya bağlı sorunlar ve çözüm önerileri


Hafta Konular (Teorik) Uygulama Öğretim Yöntem ve Teknikleri Ön Hazırlık

DERS KİTABI: 1.Duff, D.G., and Sinclair, R.S., “Giles’s Laboratory Course in Dyeing” Society of Dyers nd Colourists, (1989). 2.Heidemann, E., “Fundamentals of Leather Manufacture”, Roetherdruck, Darmstadt, (1993). 3.Landmann, W.,” The Machines in The Tannery”, World Trades Publishing, (2003). 4.Leafe, M.K., “Leather Technologists Pocket Book”, Society of Leather Technologists and Chemists, (1999). 5.Thorstensen, T.C., “Practical Leather Technology”, Robert E. Krieger Publishing Company, (1976). 6.Başaran, B., “Deri Bitim İşlemleri” Basılmamış Ders Notları, Bornova, (2010).


Etkinlikler ayrıntılı olarak "Değerlendirme" ve "İş Yükü Hesaplaması" bölümlerinde verilmiştir.


Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri Adet Değer
Ara Sınav 1 100
Toplam 100
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri Adet Değer
Final Sınavı 1 100
Toplam 100
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri 40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri 60

Yok


Etkinlikler Sayısı Süresi (saat) Toplam İş Yükü (saat)
Toplam İş Yükü (saat) 0

PÇ 1 PÇ 2 PÇ 3 PÇ 4 PÇ 5 PÇ 6 PÇ 7
* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek